Mezoterapie má celou škálu použití a lze jí řešit řadu problémů. Každá aplikace má svá specifika, například do jaké hloubky, jaké složení, kolikrát, atp., nicméně zákrok je vždy velmi podobný, proto zde uvádíme obecné informace a detaily se mohou měnit v návaznosti na váš konkrétní případ.
Před zákrokem
Mezoterapie nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Vstupní konzultace a ošetření může proběhnout v rámci jednoho sezení. Lékař posoudí váš stav a případně doporučí kombinaci s jinou léčbou. Mezoterapie není vhodná pro lidi užívající léky na ředění krve a pro ty, kteří se léčí na cukrovku nebo užívají léky na srdce. Pokud užíváte nesteroidní protizánětlivé léky nebo aspirin, týden nebo dva před zákrokem tyto léky vysaďte (pokud je to možné), protože mohou zvýšit riziko vzniku modřin a krvácení.
Postup během zákroku
Ošetřované místo je pečlivě očištěno a ve většině případů následně aplikováno anestetické mléko. Injekce mezoterapeutického roztoku je aplikována několika vpichy do střední vrstvy kůže, přibližně do hloubky 2 – 4 mm dle místa ošetření. Jde o úžasně účinnou techniku estetické medicíny, protože ošetřuje vrstvy kůže, do kterých jiná neinvazivní léčba jen stěží proniká.
Látky aplikované během mezoterapie
Neexistuje žádný standardní vzorec pro látky aplikované během mezoterapie. Lékaři používají mnoho různých řešení v závislosti na potřebách každého jednotlivého člověka. Ale pro příklad:
- Léky na předpis, jako jsou vazodilatátory a antibiotika
- Hormony, jako je kalcitonin a tyroxin
- Rostlinné extrakty
- Vitamíny a minerály
- …
Po zákroku
Ke každodenním činnostem je možné se vrátit okamžitě. Minimálně den po zákroku nedoporučujeme používat make-up a cvičit.
Účinek mezoterapie je viditelný okamžitě. Pro znatelnější výsledek doporučujeme ošetření opakovat po dvou až čtyřech týdnech a poté co po zhruba šesti měsících po jednom sezení. Mezoterapii je možné doplnit dermální výplní, aplikací botulotoxinu, případně dalšími procedurami. Naši lékaři vám doporučí nejvhodnější metodu v návaznosti na to co budete chtít řešit.
- Minimálně 8 hodin po mezoterapii se nemyjte a nesprchujte. Během 48 hodin po ošetření si nedávejte horké koupele. Po uplynutí 48 hodin jsou koupele povoleny, ale jsou omezeny na 15 minut (což pomůže s případnými modřinami).
- Vyhněte se cvičení po dobu 48 hodin po ošetření. Cvičení způsobí pocení a vylučování roztoku který byl mezoterapií alikován, což snižuje účinnost léčby.
- V den aplikace vypijte alespoň 2 litry vody a pokračujte v tomto příjmu vody až jeden týden po ošetření.
- Po dobu 48 hodin po ošetření a do odeznění modřin je třeba se vyvarovat slunečnímu záření. Pokud je nutné, abyste šli na slunce, doporučujeme chránit pokožku před slunečním zářením pomocí pleťové vody s vysokým SPF.
- Alergická reakce se může objevit ve formě malých hrudek. Pokud si všimnete zarudnutí nebo malých hrudek v místě vpichu, zavolejte svému lékaři aby určil, jak danou oblast ošetřit. Většina reakcí zůstává lokalizována v oblasti injekce a není se čeho obávat, jde o normální průběh.
- Po 48 hodinách masírujte arnikovým gelem nebo krémem, třikrát až čtyřikrát denně, abyste pomohli s otoky a modřinami.
Možné komplikace
Nežádoucí účinky mezoterapie jsou extrémně minimální a obvykle se omezují na drobné modřiny. Ale stejně jako kterákoliv jiná procedura, i zde jsou rizika vedlejších účinků. Edém (otok způsobený zánětem), erytém (zarudnutí kůže), svědění, mírná bolest (v ošetřované oblasti), hyperestézie kůže (zvýšení citlivosti kůže), citlivé podkožní uzliny v ošetřované oblasti, hypersenzitivní kožní reakce (vyrážky atd.). Obecně řečeno, mezoterapie je velice bezpečná, ačkoli někteří pacienti mohou pociťovat diskomfort.
Závěrem
V oblasti anti-agingu je mezoterapie důležitým prvkem, který lze rozumně doplnit dalšími ošetřeními. Například doplňky stravy (antioxidanty, aminokyseliny, vitamíny a esenciální mikroživiny), bylinné produkty a látky podobné hormonům mají holistické účinky (krása zevnitř ven) a doporučují se pro účely prevence. Příliš mnoho slunečního záření bez opalovacího krému je jedním z hlavních důvodů předčasného stárnutí pokožky. Pravidelná péče o pleť, 1/2 hodiny pohybu na čerstvém vzduchu každý den, dostatečné množství vody nebo čaje (2 litry/den), dostatek spánku a bez požitkářství (např. velké množství kávy, vysoké dávky alkoholu, cigarety, atd.) účinně přispívají k dlouhotrvající pohodě. Nezanedbávejte pravidelné preventivní lékařské prohlídky, očkování a důkladnou ústní hygienu. A v neposlední řadě, pečujte také o duševní zdraví.