Správná péče o pleť před třicítkou
Upíří facelift aneb plazmalifting
Kde jste se poprvé setkala s mezoterapií?
Zde, na klinice Mediestetik . Dříve jsem se věnovala spíše klasické dermatologii.
Jaký je podle Vás průměrný věk žen, které mají zájem o mezoterapii?
Na věku v tomto případě příliš nezáleží. Záleží na tom, jak se člověk cítí, a jak dobře se o sebe stará. Věková škála našich pacientů je opravdu velice široká. Máme dvacetileté pacienty i pacienty šedesátileté. Jedné z našich nejvěrnějších pacientek je pak například 75 let, ale rozhodně byste jí tolik netipovali. Od pohledu je to elegantní padesátnice s neuvěřitelně milým úsměvem.
S jakými potížemi pacienti nejčastěji na kliniku docházejí?
Často jde o suchou až přesušenou pokožku, nerovný reliéf pleti a jemné vrásky. Převážně ošetřujeme tvář, krk a často i hřbety rukou, které leckdo při péči o tělo podceňuje, ale také ty značně trpí například slunečním zářením.
A co třeba otázka celulitidy, řešíte ji často?
Mezoterapii používáme v rámci anti-celulitidového programu spíše jako doplňující ošetření. Nejprve redukujeme tukovou tkáň v oblasti, nejčastěji pomocí lipomodelace nebo injekční lipolýzy, které obě účinně rozpouští tukové buňky, a následně stimulujeme kůži a podkoží k větší pružnosti, nejčastěji přístrojem Bodyshape, který efektivně kombinuje tři hlavní funkce, a to sice likviduje tuk a napomáhá liftingu pokožky, stimuluje krevní oběh a poskytuje vakuovou lymfodrenáž. Výsledky tohoto programu jsou skutečně zajímavé.
V případě mezoterapie, vidíte nějaká rizika?
Při tomto typu terapie rizika prakticky neexistují, s výjimkou pacientů s akutním zánětem kůže nebo s popáleninami. Nevyskytují se zpravidla ani alergie. Například při buněčném omlazení pleti RegenPlazma, což je rovněž typ mezoterapie, jsou pak alergie zcela vyloučeny, protože se pacientovi aplikuje jeho vlastní plazma bohatá na růstové faktory, které následně zapříčiňují stimulaci buněk pleti.
Je tento typ ošetření vyhledávanější metodou než klasická mezoterapie? A jak probíhá?
Ano, RegenPlazma je v současnosti daleko vyhledávanější než klasická mezoterapie, a to zejména díky své přirozenosti a účinnosti. Pacienti ji zpravidla využívají k ošetření obličeje, krku, dekoltu, ale také vlasové pokožky a různých tělesných partií. Měli jsme například pacienta, kterému se osvědčilo ošetření loktů a podkolení. Před létem je velmi populární také varianta ošetření obohacená o kyselinu hyaluronovou, tzv. RegenMatrix, který kromě buněčné stimulace pleti také hloubkově hydratuje. Nabízíme samozřejmě i další typy mezoterapie, ať už biorevitalizaci, hydrolifting a podobně.
V případě té vlasové mezoterapie předpokládám, že se mezi vašimi pacienty objevují i muži?
Samozřejmě. Muži chodí na vlasovou mezoterapii často. Nechávají si ovšem ošetřovat i obličej a jiné tělesné partie. Je pravdou, že doposud jde ve velkém procentu spíše o cizince, ale objevují se stále častěji i Češi. Mýt, že by se o sebe správný chlap měl starat co nejméně, už dnes neplatí.
Kromě mezoterapie se tedy zabýváte ještě jakými dalšími estetickými metodami?
Provádíme veškeré neinvazivní metody estetické medicíny, a to jak my na dermatologii, tak naši kolegové stomatologové.
Vyzkoušela jste nějakou metodu sama jako pacient? Například právě mezoterapii?
Zatím jsem mezoterapii ještě nezkoušela, ale velmi mě láká vlasová mezoterapie jako forma prevence. Je jen otázkou času, kdy ji vyzkouším. Do budoucna bych také ráda podstoupila buněčnou rejuvenaci, a to v jejím klasickém schématu, kdy se třikrát ročně opakuje pro silnější efekt.
Jak rychle jsou vidět výsledky?
Hned úplně ne, pracuje to zhruba tři týdny.
Dokáže mezoterapie řešit i akné?
Určitě dokáže. Máme i mladší pacienty, kteří chodí na mezoterapii právě kvůli akné. Věkově se pohybují kolem dvaceti let.
Jak se například liší aplikace botulotoxinu od mezoterapie?
Botulotoxin zablokuje nervosvalový receptor, což má jiný účinek, v tomto případě totiž ovlivňujeme sval. U mezoterapie se jedná pouze o podkoží. Existuje ovšem i tzv. mezobotox, což je speciální metoda mezoterapie s trochou botulotoxinu, která se aplikuje pouze povrchově. Má opravdu pěkné výsledky, často se používá například na krk, zvlášť u dam v pokročilejším věku.
Takže, když to shrnu, doporučila byste mezoterapii víceméně komukoliv?
V podstatě ano. Jde o hloubkovou hydrataci, které klasickými krémy nedocílíte, ať říká reklama cokoliv. Krém tohle prostě nedokáže.
A co třeba terapie jizev pomocí mezoterapie?
Také se provádí. Existuje metoda, kdy se velký bolus aplikuje přímo pod jizvu, což má velice zajímavé výsledky. Samozřejmě nejde o jednorázovou terapii. Obecně bývá léčba jizev zdlouhavá, ale když se zkombinují ty správné metody, jako například buněčná stimulace a Palomar, což je americký laser určený mimo jiné právě pro léčbu jizev, jsou výsledky opravdu skvělé. Eventuelně se k léčbě jizev dají samozřejmě použít i klasické kortikoidové injekce.
Myslíte, že má mezoterapie v Česku budoucnost?
Určitě ano.
Na kolik tak vyjde mezoterapie nějaké menší oblasti, například čela?
Záleží na typu mezoterapie a na materiálu, který se při ošetření použije. Máme například speciální výživu pro zralou, či mastnější pleť a tak dále. Zhruba se cena pohybuje od 3 500 korun za jedno ošetření, což není úplně nedosažitelné. Lidé si začali zvykat na to, že chtějí vypadat dobře, takže si často třeba místo nových bot koupí raději mezoterapii. Když se totiž nechá vlak ujet, už se to těžko napravuje.
A v kolika letech myslíte, že je vhodné začít s mezoterapií?
Řekla bych, že ve chvíli, kdy začíná fyziologické stárnutí, takže zhruba od třiceti let.
Takže ve dvaceti to nemá smysl?
Jako prevence to smysl má. Nesmíme ovšem zapomínat ani na fotoprotekci , čili užívání denního krému s UV faktorem.
MUDr. Helena Reisingerová je jednou z odbornic pražské kliniky estetické medicíny Mediestetik. Má bohaté zkušenosti z oboru lymfologie, flebologie a venerologie. Zároveň působí také v nemocnici na Bulovce. Objednat se k ní můžete nejen na mezoterapeutická ošetření, zabývá se například také moderními metodami neinvazivního formování postavy včetně redukce celulitidy.