Zvětšení rtů – ano či ne
Estetická chirurgie v Brně
Od jakého roku provádíte na klinice mezoterapii?
Na klinice provádíme mezoterapii cirka od roku 2005. Já osobně tu pracuji 16 let, s tím, že neinvazivní estetika do Česka přicházela postupně, takže člověk nejprve dělal jiné kosmetické metody, jako je aplikace botulotoxinu, různé výplně apod., záviselo to na postupném zavádění jednotlivých přístupů na světový estetický trh i na postupném průniku těchto metod do naší republiky.
A jaké je vlastně širší využití mezoterapie?
S mezoterapií je to poměrně složitá situace. Z mého pohledu se tu v nynější době tato metoda nevyužívá ani zdaleka tak, jak by mohla. Převážně se využívá v oblasti estetiky, a jestli jí někdo využívá ve sportovní medicíně nebo v oblasti interny, tak je to výjimečné. Domnívám se, že mezoterapie může velmi dobře fungovat i jako samostatná metoda, bez významného použití např. homeopatie či některých jiných alternativních metod. Čím více přístupů použijeme, tím menší kontrolu máme nad jednotlivými léky, nemůžeme si být jisti, co vlastně nakonec fungovalo.
Jak je na tom povědomí Čechů o mezoterapii?
Co se týče již zmiňovaných homeopatik, která tu jsou zavedená přes dvacet let, tak o nich mají myslím všichni již jisté povědomí. S mezoterapií je to už horší. O té ví většinou ženy v souvislosti s estetikou a ani netuší, že má mezoterapie i jiná využití než tato, že se dá použít proti bolesti, pro naladění imunity apod.
Když jste to již zmínila, tak jaké jsou další způsoby využití mezoterapie kromě těch kosmetických?
Dá se využít téměř všude, kromě akutní medicíny. Úleva od bolestí, léčba oparů a virových chorob, které se vracejí, zlepšení imunitní situace, sportovní medicína nebo zánětlivá onemocnění. Například, když by někdo měl čtyřikrát do roka chřipku, tak mezoterapie dle mého názoru využitelnost má.
A jak probíhá aplikace mezoterapie v takovýchto případech?
Vzhledem k tomu, že doba je uspěchaná, jsou tu jisté nevýhody. Aplikaci je dobré opakovat například 10x a pak třeba stav nadále udržovat a vzhledem k tomu, že mezoterapie zatím není v povědomí lidí tak zakořeněná, není ani hrazená pojišťovnami. Další nevýhodou je úroveň možného vzdělávání v oboru mezoterapie v Čechách. Například ve Francii (což je země původu mezoterapie), lékař vystuduje klasickou medicínu a poté má možnost doplnit si vzdělání kurzem mezoterapie. Pro Čechy je taková možnost bohužel finančně víceméně nedostupná.
Takže konkrétně vy, se v rámci mezoterapie zabýváte pouze estetikou?
Ano, přesně tak. Bohužel jen estetikou. Přesto, že na naší klinice poskytujeme péči ve velké škále oborů, je vždy těžké skloubit několik specializací dohromady. Některé obory jsou si „příbuznější“ – např. interna a dermatologie, dermatologie a ortopedie si jsou již méně příbuzné. Samozřejmě ve Francii nebývá lékař mezoterapeut nutně dermatolog.
Co se týče vaší praxe, tak jaký je zhruba věkový průměr klientek?
Věk velké části klientek se pohybuje kolem třiceti let, ty hledají zejména prevenci týkající se pleti v obličeji. Za to může zejména vliv médií, kdy běžné a přirozené stárnutí je velmi často prezentováno jako něco nepatřičného, patologického. Řada lidí má také nadměrná očekávání, každý by měl rád alabastrovou pleť bez chybičky, ale my musíme vždy vycházet z individuálního stavu, který je dán geneticky. Každopádně, mezoterapie se v otázkách prevence hodí dobře, já osobně raději používám výrobky s kyselinou hyaluronovou než roztoky s vitamíny nebo aminokyselinami, protože efekt je více vidět a není potřeba tolik sezení. Ovšem je to tedy za cenu toho, že musíme jít hlouběji do pokožky. Vhodnou metodou může být i tzv. platelet rich plasma terapie, která neodpovídá klasickým mezoterapeutickým roztokům, neobsahuje vitamíny či aminokyseliny, ale efekt je viditelný velmi brzy a navíc dlouhodobě. Stačí tedy dvě až tři sezení a poté se opakuje pouze jednou ročně, kdežto u klasické mezoterapie se předpokládají nejméně tři sezení.
A zde na klinice provádíte pouze mezoterapii?
Já osobně jsem dermatolog, takže kromě klasické dermatologie provádíme více estetických metod, botulotoxin, výplně, drobné kožní zákroky, peelingy, neinvazivní metody určené k modelaci těla i obličeje. Provádím také karboxyterapii a ozonoterapii. Dále zde provádíme zákroky proti celulitidě či modeláž například podbradků a dalších drobných nedostatků, což je vlastně také forma mezoterapie i když to klasičtí mezoterapeuté neslyší rádi.
Jaký je nejčastější problém nebo požadavek s kterým přichází klientky poptávající mezoterapii? Péče o pleť, vrásky či prevence?
Bohužel mnoho lidí ani netuší, že jiné využití mezoterapie než estetické existuje a mně se za ta léta nestalo, že by někdo přišel s konkrétním požadavkem na mezoterapii kvůli bolesti nohy nebo kvůli řešení únavy a podobně.
A co se týče rekonvalescence po mezoterapii, je potřeba a jak dlouhá?
U běžného klienta potřeba není. Když se ale jedná např. o klasickou estetickou mezoterapii, vzniknou po aplikaci kyseliny hyaluronové drobné papulky (hrbolky), které mohou být cca 2 dny vidět i pod make-upem. Samozřejmě klient je o tomto informován ještě před terapií, takže většina preferuje toto ošetření absolvovat v pátek, aby se přes víkend vše uklidnilo.
Jsou nějaké vedlejší účinky?
U většiny pacientů, v případě že nejsou příliš citliví, by se neměly projevit žádné vedlejší účinky. Potíže mohou dělat spíše jiná onemocnění, kterými jsou pacienti postiženi, jako například únavový syndrom. Teoreticky se může objevit alergie, ta bývá především u prokainu a například u přípravků na celulitidu se může objevit slabost u pacienta s nízkým tlakem, obsahují totiž kofein. Podle použitého přípravku a injekční techniky a to se týká i platelet rich plasmy, se po aplikaci mohou objevit drobné modřinky.
A poslední otázka, vyzkoušela jste na sobě někdy některou z vámi zmiňovaných metod?
Například mezoterapii jsem trochu zkoušela nebo laser, také samozřejmě botulotoxin a hyaluronové výplně. Vždy je dobré mít představu, jak je asi daná metoda nepříjemná nebo příjemná, není dobré pacientovi dělat něco, co si sami neumíme představit.
Takže názor na tyto kosmetické postupy máte asi pozitivní.
Určitě pozitivní. Jen je škoda, že vzhledem k velikosti našeho trhu a konzervativnosti klientely, nemá mnoho výrobců motivaci na náš trh jít.
Mudr. Nina Koutná je uznávaná dermatoložka provozující mezoterapii a další kosmetické procedury. Setkat se s ní můžete na pražské klinice GHC v Praze, na které pracuje již přes šestnáct let a svěřit se jí můžete s leckterým problémem či prosbou.